Допълнителна информациа за обекта Odkryj piekno naszej okolicy
Łężeczki to wieś położona w gminie Chrzypsko Wielkie nad Jeziorem Chrzypskim. Atrakcyjne turystycznie okolice wsi sprzyjają uprawianiu wycieczek pieszych.
Puszcza Notecka
Jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce /135 tys. ha/, porośnięty głównie borem sosnowym, wydmowy obszar w widłach Warty i Noteci.
Góra Głazów
Punkt widokowy na Puszczę Notecką i dolinę Warty zlokalizowany przy szosie do Kwilcza, na szczycie znajdującego sie 104 m n.p.m. wzgórza morenowego. Jego centralny punkt zajmuje głaz granitowy o obwodzie ok. 9 metrów. Obok leży kilka mniejszych głazów narzutowych.
Dąb w Marianowie
Na skraju Puszczy Noteckiej, blisko Warty rośnie największe drzewo puszczy - pomnik przyrody - dąb o obwodzie ok. 780 cm. Trwają spekulacje ile ma lat. Obok dębu stoi budynek dawnej łuszczarni, w której pozyskiwano nasiona z szyszek sosnowych.
Diabelski kamień
Wielki głaz narzutowy o obwodzie ok. 11 m - w pobliżu szlaku turystycznego łączącego Sieraków z Lutomiem.
Buki nad Jeziorem Lutomskim
Rezerwat przyrody najbliższy ośrodkom wczasowym. Jego środkiem przebiega często uczęszczany szlak turystyczny. Położny na zachodnim brzegu Jeziora Lutomskiego, długi na 3,5 km rezerwat chroni stary las bukowy poprzecinany jeziorami i licznymi strumieniami. Żyją tu rzadkie okazy zwierząt, głównie ptaków. Przebycie "Buków nad Jeziorem Lutomskim" pozostawia wspomnienie obcowania z dziką przyrodą.
Rezerwat Cegliniec
Został utworzony w celu ochrony fragmentu boru sosnowego ocalałego z klęski strzygoni choinówki, która w latach 1922-1924 zniszczyła drzewostan puszczy. "Cegliniec" znajduje się na wschodnim brzegu Jeziora Mnich. W rezerwacie rosną nie tylko 150-letnie sosny ale i dęby, topole, osiki, a z rzadszych roślin berberys, tarnina, jałowiec. Żyją tu dziki, sąrny, jelenie i - od niedawna - bobry.
Jary koło Chalina
Ścieżka dydaktyczna w okolicach Centrum Edukacji Przyrodniczej. Trasa spacerowo - edukacyjna wśród najdzikszych i najbardziej urokliwych ząkatków Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.
Dwór w Chalinie
XIX wieczny wyremontowany dworek użytkowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego jako Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Punkt wyjścia do Jarów koło Chalina. Wewnątrz ciekawa ekspozycja Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.
Miasto Międzychód położone jest na przesmyku miedzy Jeziorem Kuchennym a Wartą. Wielu turystów oczarował jego ciekawy i piękny układ urbanistyczny.
Z międzychodzkiego Rynku, który jest jednym z bardziej malowniczych w Wielkopolsce, można zajrzeć nad Wartę i jezioro jednocześnie. Całość uzupełniają charakterystyczne kamieniczki i będące niepowtarzalną atrakcją wąskie uliczki, zwane „gaskami”, prowadzące nad brzeg rzeki czy jeziora.
W samym centrum miasta można też napić się źródlanej wody z popularnej międzychodzkiej „laufpompy”. Jest to źródło artezyjskie, bijące z głębokości ok. 90 metrów, ujęte w ozdobną żeliwną pompę. Woda posiada właściwości lecznicze, stąd zawsze możemy tu spotkać chętnych do jej spróbowania.
Międzychód to także wspaniałe miejsce na spacery wśród zieleni, odpoczynek na parkowych ławkach na nadjeziornej promenadzie w rewitalizowanym Parku im. Oskara Tietza czy na Lipowcu - malowniczej dzielnicy obsadzonej lipami i kasztanowcami.
Prócz tego trzeba też zobaczyć w Międzychodzie - na Lipowcu przykościelny cmentarz z barokowymi płytami nagrobnymi i płytę nagrobną Krzysztofa Unruha z XVII w. w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi, a w pobliżu Rynku - kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela z XVI w. Na Placu Kościuszki, można podziwiać ogromy dąb - pomnik przyrody liczący ponad 250 lat.
Warto zajrzeć do Działu Muzealnego Biblioteki Publicznej z bogatymi zbiorami etnograficznymi i pamiątkami dokumentującymi historię Miasta i wysłuchać o godz. 12.00 hejnału z dawnej ratuszowej wieży. Jest to melodia skomponowana przez znanego w początkach wieku kompozytora Napoleona Rutkowskiego, który mieszkał w okolicy Międzychodu.
Dla wodniaków, miłośników podróżowania Wartą Międzychód oferuje przygotowaną i ciekawie zagospodarowaną przystań wodną.
Istotna atrakcją miasta są także różnorakie imprezy kulturalne. Organizuje się tu cyklicznie - w lipcu Festiwal Szanty im. Teresy Remiszewskiej”, letnie koncerty - „Muzyczna Przystań” , czerwcowe Dni Międzychodu z Festiwalem Agroturystyki, jesienne Święto Podgrzybka czy Kiermasz Rogali Świętego Marcina.
Będąc w Międzychodzie i okolicach koniecznie trzeba zwiedzić też gotycki kościół w Kamionnie z 1499 roku, położony na wzgórzu, nad doliną Kamionki, z pięknymi malowidłami i ciekawym gotyckim i barokowym wyposażeniem.
Warto obejrzeć kościół pw. św. Mikołaja z poł. XIX w. i park wiejski w Lewicach oraz pałac, park i jezioro w Gorzyniu.
Bardzo ciekawa i niepowtarzalna jest podróż promem przez Wartę w Zatomiu Starym.
Trzeba też pamiętać, że Międzychód to „stolica” Krainy Stu Jezior.
W promieniu kilkunastu kilometrów od miasta znajduje się aż ponad sto jezior oraz liczne kompleksy leśne Puszczy Noteckiej. Wielką atrakcję stanowią spacery szlakami pieszymi w pobliskich enklawach leśnych: rezerwacie “Kolno Międzychodzkie“ z wiekowymi dębami i do grodziska nad Jeziorem Koleńskim, ”Doliną Kamionki” z Kamionny do Mniszek, "bobrową ścieżką" w pobliżu Kaplina w Puszczy Noteckiej.
Międzychód jest znanym w skali całego regionu ośrodkiem wypoczynkowym. Posiada bogatą i atrakcyjną ofertę miejsc noclegowych w bazie hotelowo - pensjonatowej o zróżnicowanym standardzie i cenach. Goście, którzy zapragną zakosztować u nas wypoczynku, poza dużymi ośrodkami wypoczynkowymi mają alternatywę w postaci wiejskich kwater prywatnych. Obecnie na terenie Gminy Międzychód znajduje się 25 kwater zrzeszonych w Międzychodzkim Stowarzyszeniu Agroturystycznym. Każda z nich jest inna i niepowtarzalna. Można tu znaleźć m.in. małe ZOO, muzeum „Pod strzechą”, prezentujące zabytkowe maszyny rolnicze, hodowlę strusi, szklany ul, w którym można wygodnie i bezpiecznie podglądać pracujące pszczoły. W każdej z kwater można kupić zdrowe i smaczne produkty żywnościowe własnego wyrobu, np. prawdziwy miód, oryginalną kaszankę, prawdziwy smalec i wędliny domowego wyrobu. Oprócz tego można nabyć obrazy, rzeźby, rękodzieło artystów z okolic Międzychodu. W Międzychodzkich kwaterach można aktywnie spędzać czas; niemal każda dysponuje rowerami. Można korzystać z boisk sportowych, duże możliwości daje sport wodny – łódki, kajaki, rowery wodne. Dla chętnych do gry w tenisa i inne gry zespołowe przygotowane jest nowoczesne boisko ze sztuczną nawierzchnią w Centrum Sportowo Rekreacyjnym w Kamionnie.
Dla miłośników jazdy konnej międzychodzcy agrogospodarze oferują konie pod siodło, przejażdżki bryczkami a także naukę powożenia. Ich ofertę od tego roku wzbogaca założony w wyremontowanych dawnych budynkach folwarcznych Ośrodek Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, w którym można zobaczyć warsztaty pokazowe ginących zawodów - kowalski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowiko pszczelarza, sprzęty dawnego gospodarstwa domowego oraz poznać cykl prac rolniczych i dawne maszyny rolnicze. W warsztatch tych samodzielnie będzie można spróbować ulepić gliniane naczynia, zrobić wiklinowy koszyk, zobaczyć wyrób gwoździ czy prace szewca. Co ciekawe Ośrodek przygotowany jest na zajęcia nie tylko latem - pokazy zaplanowane są tak, by każda pora roku, zgodnie z rytmem prac polowych stanowiła atrakcję turystyczną. W Mniszkach można zorganizować też spotkania dla dużych grup turystów, z cateringiem i potraktować to miejsce jako bazę wypadową do Doliny Kamionki.
Gmina Międzychód to malownicze krajobrazy, czyste jeziora oraz piękne kompleksy leśne Puszczy Noteckiej! Tutaj można wypocząć, zaznać ciszy i spokoju, tu każdy znajdzie coś dla siebie.
Zamek Opalińskich w Sierakowie
Najcenniejszym miejscem Muzeum Zamku Opalińskich jest mauzoleum, w którym umieszczono unikatowe w skali europejskiej sarkofagi dawnych właścicieli zamku.
W latach 1993-1994 przeprowadzono badania archeologiczne ruin znajdujacego się nad Wartą Zamku. Odbudowano jego południowe (jedno z dwóch) skrzydło - z przeznaczeniem na muzeum - odtwarzając wygląd z czasów Opalińskich. Dla zwiedzających otwarte w czerwcu 1995 roku.
W kaplicy Zamku znajduje się muzeum rodziny Opalińskich, z przeniesionymi z kaplicy parafialnej szczątkami rodziny umieszczonymi w zdobionych sarkofagach. Obejrzeć można również znaleziska z prac wykopaliskowych prowadzonych przed odbudową Zamku oraz przedmioty zwiazane z historią Sierakowa. W sali reprezentacyjnej urządzane są uroczyste sesje Rady Miejskiej, tutaj też udziela ślubów Urząd Stanu Cywilnego. Na ostatniej kondygnacji ekspozycja poświęcona przyrodzie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.
Na Zamku odbywają się liczne wystawy, tradycją stały sie koncerty muzyki klasycznej.
Sierakowski Park Krajobrazowy
Pojezierze Sierakowsko - Międzychodzkie to część Kotliny Gorzowskiej uznanej za najpiękniejszy teren w Wielkopolsce.
Obszar ten, zwany również "Krainą 100 jezior" już dawno uznano za jeden z najpiękniejszych terenów w Wielkopolsce i Polsce oraz jeden z najciekawszych przyrodniczo zakątków Polski. To tu w 1991 roku utworzono Sierakowski Park Krajobrazowy.
W trosce o ekologię na obszarze Sierakowskiego Parku Krajobrazowego utworzono pięć rezerwatów przyrody chroniących unikalną florę i faunę. Park Krajobrazowy chroni krajobraz polodowcowy z licznymi pagórkami morenowymi, rynnami jeziornymi, dolinami rzek, wydmami oraz rozległymi kompleksami leśnymi.
Powierzchnia całkowita: 30413 ha, w tym: powierzchnia leśna: 9898 ha (33%), powierzchnia wód: 2254 ha (7,5%). Lasy i jeziora zachęcają do uprawiania wędrówek pieszych i rowerowych, myślistwa, jeździectwa, kajakarstwa, żeglarstwa, wędkarstwa i innych aktywnych form rekreacji.
Pniewo to maleńka osada, z której wybiegają oznakowane trasy w Międzyrzecki Rejon Umocnień. Wjeżdżając do wioski można poczuć tutejszy klimat.
Międzyrzecki Rejon Umocnień to największy w kraju zespół fortyfikacji z II wojny światowej z labiryntem podziemnych korytarzy. Był to strategiczny system obrony granicy wschodniej zbudowany przez Niemców. O zlokalizowaniu go właśnie tu zadecydowały dogodne warunki naturalne, czyli pagórkowaty teren, rzeki, kanały, jeziora i lasy. Ten potężny teren umocnień jest porównywany do Linii Maginota. Podobno nawet ją przewyższa.
Międzyrzecki Rejon Umocnień ma 80 km długości i składa się z 3 linii obronnych. Najważniejsza była linia środkowa tworzona przez potężne żelazobetonowe bunkry, tzw. Panzerwerki. Grubość ścian i sufitów osiąga 2,5 m. W skład bojowego wyposażenia schronów wchodziły stalowe kopuły pancerne, miotacze ognia, karabiny i maszynowe moździerze (pierwsze na świecie). Bunkry były wyposażone w klatki schodowe i windy. Pod bunkrami były koszary. Znalazło się tam miejsce na kwatery, pomieszczenia socjalne, magazyny, warsztaty, zbiorniki na paliwo, składy broni, siłownie energetyczne, a także komory na zwłoki. Na głębokości 15-40 metrów pod ziemią biegną korytarze łączące bunkry. Niemcy stworzyli cały system odwadniający i wentylacyjny. Pomyśleli także o elektrycznej kolejce i dworcach podziemnych. Turystom współcześnie udostępniono tylko cześć tego podziemnego państwa.
Można wybrać się na wycieczkę bezpieczną trasą biegnącą przez niewielki kawałek labiryntu.
|